Menü Kapat

LED Projektör Çeşitleri

LED projektör çeşitleri, aydınlatma ihtiyacı olan alanlarda sıklıkla tercih edilen yüksek güçlü ışık kaynaklarıdır. LED projektörler, geleneksel metal halide, halojen veya sodyum buharlı projektörlerden daha uzun ömürlü ve daha verimlidirler. Yüksek enerji tasarruflu sunan modeller aynı zamanda çevreye duyarlıdır. LED projektörlerin çeşitli renk, şekil, parlaklık, açı ve boyutlarda modelleri vardır. 50 Watt LED projektör veya 12 v projektör gibi çok farklı şekillerde ifade edilen modeller mevcuttur. Bu yazımızda LED projektör çeşitlerini, avantajlarını ve bazı özelliklerini inceleyeceğiz.

LED Projektör Çeşitleri Nelerdir?

LED projektör boyutlarına, gücüne, ışık akısına ve ağırlığına göre çeşitlenir. Bu detayları montaj yapacağınız yere göre belirlemelisiniz. FloodLight serimizde çok sayıda LED projektör çeşitleri bulunur.

FloodLight Serisi (Projektör Serisi)

Flood Light Türkçe’de projektör anlamına gelir. Seride 220 Volt AC elektrikle çalışan Power-L ve Power-S modelleri bulunur.

Power-L Modeli:

led projektor

220 V ürünü açık alanlarda stadyum, bayrak direği ve geniş cephe aydınlatması gibi yerlerde kullanabilirsiniz. Model kapalı alanlarda ise halı saha gibi yüksek tavanlı mekanlarda yüksek güçlü aydınlatma için birebirdir. Modüler yapısı sayesinde yüksek ışık gücünde üretmekteyiz. 144 Watt ila 1080 Watt değerlerine kadar çeşitleri vardır.

Power-S Modeli:

led projektor cesitleri

Ürünü geniş alan aydınlatmalarında tercih edebilirsiniz. Ayrıca yönlendirilebilir açı özelliği sayesinde ışık yönünü ayarlayabilirsiniz. Böylece istediğiniz uzaklık ve genişlikte lokal olarak mekanı aydınlatabilirsiniz. 220 V LED projektör modelini kolay montaj imkanıyla bir çok yüzeye takabilirsiniz. 50 Watt gücünden 200 Watt gücüne kadar çeşitleri vardır. Farklı güç ve ışık akısı (lümen) seçenekleri için bize ulaşınız.

Uygulama Açısından LED Projektörler

Sensörlü LED projektörler kullanılacağı alanda bir hareket olduğunda yanar ve aydınlatmaya başlar. Gereksizken çalışmayan sensörlü modeller enerji tasarrufu sağlar. Sensörlü LED projektörler modellerini bahçe, garaj, depo veya otopark gibi alanlarda tercih edebilirsiniz.

Güneş enerjili LED projektörler güneş panelleri aracılığıyla elde ettiği elektrik ile çalışırlar. Ürün üzerinde bulunan akü gündüz şarj olur, gece ise depolanan enerji kullanılır. Panelli LED projektörleri elektrik bağlantısı olmayan bağ evlerinde, köylerde, kamplarda veya sık sık elektrik kesintisi yaşanan yerlerde kullanabilirsiniz.

Su geçirmez LED projektör çeşitleri suya, neme hatta toza karşı korunaklıdır. IP değeri ile koruma derecesi belirtilen ürünler, dış mekanlar için çözüm olur. Su geçirmez LED projektörleri, havuz, duş, sauna, bahçe, balkon veya teras gibi alanlarda tercih edebilirsiniz.

Renkli LED projektör olarak da anılan RGB LED projektör modelleri kırmızı, yeşil, mavi veya bunların arasında renklerde ışık verir. Bu tür projektörleri dekoratif amaçlarla parti, konser, kır düğünü, festival, vitrin veya parklarda kullanabilirsiniz.
Dimmerli LED projektörlerde ise ışık şiddeti ayarlanabilirdir. Elektrik akımını artırıp azaltarak ışığın açılıp kısılmasını sağlayan modeller otel, restoran gibi kamuya açık alanlarda aydınlatma sağlar.

led projektor bina

LED Projektörlerin Avantajları Nelerdir?

LED projektörler, geleneksel projektörlerden daha uzun ömürlüdür. Çünkü alüminyum malzemeler sayesinde ısıyı üzerinden anında uzaklaştıran LED komponentler yüksek sıcaklıktan zarar görmez. Ayrıca LED teknolojisi sayesinde daha az elektrik tüketen armatürler yüksek enerji tasarrufu sağlar. Sonuçta projektor ledi olarak ifade edilen elektronik komponentler daha az enerji ile yüksek verim elde eder. Cıva, kurşun gibi zararlı maddeler içermeyen LED projektörler doğa dostudur.

LED Projektörler Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her ne kadar Watt değeri ile parlaklık arasında direkt bir ilişki olmasa da doğru orantı vardır. Yani yüksek Watt değeri genelde daha çok enerji tüketimi ile daha çok ışık anlamına gelir. Örneğin 200 Watt Led projektör modeli 100 Watt LED projektör modellerine göre daha çok elektrik tüketir.

Ortamın ışık seviyesini yani Lux değerini asıl artıran azaltan şey Lümen değeridir. Lümen, LED projektörün parlaklığını gösterir. Lümen, ne kadar çoksa projektör o kadar çok ışık verir. LED projektör alırken bu değerleri göz önünde bulundurmalısınız.

Kelvin ile ifade edilen renk sıcaklığı ise LED projektörün ışık rengini gösterir. Renk sıcaklığı, ne kadar yüksekse ışık o kadar beyaza veya maviye yakın olur. Renk sıcaklığı, ne kadar düşükse ışık o kadar sarıya veya kırmızıya yakın olur. Projektörün renk sıcaklığı, ortamın atmosferine göre seçilmelidir. Örneğin, sıcak renkler sakinleştirici, rahatlatıcı ve samimi bir ortam oluşturur. Soğuk renkler ise dikkat gerektiren alanlar için uygundur.

Projektörün açısı ışığını ne kadar geniş bir alana yaydığını gösterir. Birimi derece olan açı değeri ne kadar büyükse ışık o kadar geniş bir alana dağılır. Açı, ne kadar küçük ise ışık o kadar dar bir alana odaklanır. Örneğin, 120 derece geniş açılı projektörler düz alanlara uygundur. 30 derece dar açılı projektörler ise belirli bir noktaya veya objeye vurgu yapar.

IP kodu ise LED projektörün toza, neme ve suya karşı koruma seviyesini gösterir. IP koruma sınıfı iki rakamdan oluşur. İlk rakam toza ikinci rakam suya karşı koruma derecesini ifade eder. Projektörü çok yağış alan bir alanda kullanacaksanız bu değerleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Kapalı mekan için satın alacağınız ürünlerde ise gereksiz harcamadan kaçınmanız için IP korumasını es geçmelisiniz.

led projektör modelleri

Ledli projektör modelleri, aydınlatma ihtiyacı olan her alanlarda kullanılabilen pratik ışık kaynaklarıdır. Ayrıca bu ürünleri dekoratif açıdan dış mekân aydınlatmasında tercih edebilirsiniz. Power-L ve Power-S serimiz farklı boyut, farklı güç ve farklı ışık akısı sunmaktadır. Ayrıca ürün içerisinde kullanılan LED sayısı da değişmektedir. 220 Volt AC ile çalışan modeller ve daha farklı avantajlı modeller ile iddialıyız. Siz de Cubukled.com aracılığıyla ihtiyacınıza özel projektör lamba çeşitleri ve projektör fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

cubukled.com fiyat almak icin