Menü Kapat

Cafe ve Restoran Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Cafe ve restoran işletmecileri için aydınlatma tasarımı, sadece mekânın ışıklandırması amacı ile değil, aynı zamanda ortama bir tarz katmak için de yapılır. Doğru aydınlatma dizaynı sayesinde mekânınızın konseptini doru bir şekilde yansıtabilirsiniz. Ayrıca unutmamanız gerekir ki ışığın rengi, uygulaması ve şiddeti müşterilerin ruh halini ve satın alma kararlarını da etkiler. Peki, cafe ve restoran aydınlatması nasıl yapılır?

cafe ve restoran LED aydinlatma

Cafe ve restoran aydınlatması nasıl yapılır? Aydınlatma Türlerini Belirleyin

Cafe ve restoran aydınlatmasında konular, genel aydınlatma, vurgu aydınlatması ve görev aydınlatması olarak belirlenebilir.

  • Genel aydınlatma, kafe veya restoran gibi mekânların tamamına hitap eder ve eşit şekilde aydınlatmayı hedefler. Tavan veya duvarlara monte edilen armatürler kullanılır. Genel aydınlatma, mekânın temel ışık seviyesini belirler ve güvenlik açısından oldukça önemlidir.
  • Vurgu aydınlatması, yaşam alanının belirli bölgelerine ya da belirli objelere odaklanır. LED spot, bar LED veya sarkıt türünde lambalar tercih edilir. Vurgu amaçlı yapılan aydınlatma, mekânın dekorasyonunu ve mimari yapısını ön plana çıkarır.
  • Görev aydınlatması ise müşterilerin veya çalışanların belirli bir işi yapmasına yardımcı olan, masa veya zemin LED aydınlatma çeşididir. Görev aydınlatması, menü okumak, yemek hazırlamak, ürün sunumu yapmak veya hesap ödemek gibi farklı farklı görevleri kolaylaştırmak için kullanılır.

Bu üç tür aydınlatmayı uyumlu bir şekilde bir araya getirmek, cafe ve restoran aydınlatması nasıl yapılır konusuna temel çözümü getirir. Aydınlatma türlerini belirlerken, alanın yüksekliğine, genişliğine, şekline, dokusuna, renklerine ve konseptine uygun seçimler yapmanız gerekir. Örneğin dinlenmeyi hedef edinen bir mekanda loş ışıklar tercih edilirken yemek amaçlı kullanılan alanlarda soğuk renkler tercih edilebilir.

Aydınlatma seviyesi de çok önemli konular arasındadır. Cafe ve restoran aydınlatmasında çok şiddetli ışık, mekânı rahatsız edici yapabilir. Çok az ışık ise ortama kasvet katar. Bu nedenle, ışık seviyesini müşterilerinizin ihtiyaçlarına ve beklentilerine göre ayarlamalısınız. Örneğin otantik bir cafe için daha düşük ışık seviyesi seçebilirsiniz. Veya alışveriş merkezinde bulunan restoranlar için ise sabit ve parlak bir ışık seviyesi tercih edilebilirsiniz.

Ayrıca bu kafe ve restoranların dış cephe aydınlatmaları da müşterilerin dikkatini çeker. LED projektör, LED Wallwasher uygulaması veya DMX RGB LED uygulamaları gece görünürlüğü artırır.

cubukled.com iletisime gec