Menü Kapat

Wallwasher LED Aydınlatma

Wallwasher LED aydınlatma gelişen teknoloji ile gittikçe daha yaygın kullanım alanına sahip oluyor. Wallwasher kelimesinin Türkçe’deki tam karşılığı duvar yıkayıcıdır. Açıkçası duvar boyacı olarak anılsa daha doğru olurdu. Çünkü bu ürünler dikey duvar düzeyleri ışık ile renk değiştirir. Özellikle geceleri binanızın dış cephesi oldukça çekici bir hal alır. Bu yazımızda wallwasher LED aydınlatma hakkında genel bilgiler edineceğiz.

Wallwasher Nedir?

Wallwasher LED ürünler temel olarak alüminyum kasa, LED panel, elektronik kart ve güç kaynağından oluşur. Bazı modellerde amacına göre reflektör, difüzör veya lens gibi parçalar da olabilir.

Alüminyum kasa ürünün dış kısmını oluşturur ve ısıyı üzerine çekerek doğal bir soğutma yapar. Panel LED ise ışık kaynağı olan LED elemanların dizildiği alüminyum PCB veya bakır PCB olarak bilinir. Elektronik kart gerekli durumlarda ışığın kontrolü için konulur. Güç kaynağı adından da anlaşılacağı üzere AC akımın uygun değerlerde DC forma dönüştürülmesi için kullanılır. Güç kaynağı wallwasher aydınlatma armatürünün elektriksel enerji kaynağıdır.

wallwasher modelleri

Reflektör plastik, metal veya cam gibi malzemelerden imal edilir. Amacı armatür içerisinde üzerine gelen ışığı dışarıda istenilen yöne yansıtmaktır. Difüzör olarak anılan şeffaf kapak cam, polikarbon veya akrilik gibi malzemelerden yapılır. Amacı ışığın homojen hale getirilmesidir. Lens ise ışığın odaklanması ve belirli bir açı ile iletilmesine yarar. LED wallwasher ürünlerde genelde su geçirmez cam kapak bulunur.

Wallwasher LED Aydınlatma

Wall washer aydınlatma, piyasa genelinde volvoşır ışık olarak da anılır. Basit anlamda genel aydınlatma için kullanılan LED projektörlere benzeyen wallwasherların farkı dış cephe duvar ışıklandırmasında kullanılmalarıdır. Özellikle geceleri bakıldığında adeta duvarları boyamış gibi görünen ürünler dekoratif açıdan sektöre çağ atlatmıştır. Siz de duvarlarınızı ışıkla renklendirmek istiyorsanız, wallwasher LED aydınlatma ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Bu ürünler, dikey duvarın sadece belirli bir bölgesine odaklanarak ışığı patlatmak yerine, duvarın geniş bir alanına ışığı yayar. Ayrıca unutmamanız gerekir ki enerji tasarruflu ve uzun ömürlü volvoşır lamba modellerini yüksek tavanlı iç mekânlarda bile tercih edebilirsiniz.

wallwasher led aydinlatma

Wallwasher Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Wallwasherları alırken ışık rengine, kullanılacağı alana, ölçülerine, elektriksel gücüne ve ışık akısına dikkat etmelisiniz. Ayrıca ürünün maksimum aydınlatma mesafesini de göz önün de bulundurmalısınız. Kısaca ihtiyaçlarınıza ve beklentilerinize uygun olacak şekilde seçim yapmalısınız. Böylece gereksiz masraftan kaçınıp aynı zamanda doğru şekilde bir duvar boyama elde edersiniz.

Dekoratif bir aydınlatma çözümü olan wallwasher projektör çeşitleri, farklı renkler de ışık sağlar. Duvarlarınız ister beyaza yakın soğuk renklerde ister turuncuya yakın sıcak renklerde aydınlatabilirsiniz. Örneğin cami, kümbet, kale gibi tarihi mekânlar da amber renkleri seçebilirsiniz. Kamu binaları, hastane gibi yerler de ise gün ışığı ya da mavimsi renkleri tercih edebilirsiniz.

RGB wallwasher modelleri ise kırmızı, yeşil, mavi ya da bunların arasında rengarenk ışık seçenekleri sunar. Örneğin turkuaz bir renk istiyorsanız duvarlarınızı turkuaz ışık ile boyayabilirsiniz. Ayrıca wallwasher RGB LED projektörler belirli periyotlarda renk değiştiren ışık da sağlayabilir. Farklı renk kombinasyonları ve efektleri sunan RGB ürünleri, bilgisayar, DMX elektronik sistemler, kontrol cihazı veya uzaktan kumanda ile kontrol edebilirsiniz.

wallwasher bina aydinlatmasi

Bu ürünleri, IP su geçirmezlik özelliği sayesinde açık havada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Oldukça geniş bir kullanım yelpazesi olan wallwasher ürünleri, görsel etki için bahçe, market, mağaza, otel, restoran, kafe veya bar gibi alanlarda ya da fuar, sergi, konser gibi etkinliklerde kullanabilirsiniz. Ürünleri, duvara kolayca monte edilebilir veya yere sabitleyebilirsiniz. Ürünlerde bulunan açı ayarı ile ışığın duvara düşen patlamasını kendiniz de ayarlayabilirsiniz.

Piyasa genelinde wallwasher led 50 cm veya 30 cm wallwasher gibi yaygın kullanılan modelleri vardır. Cubukled.com’da ise en düşük ölçüden en büyüğüne kadar dikdörtgen veya dairesel formda wallwasher modelleri bulunur. Cubukled aracılığıyla volvoşır fiyat ve özellikleri hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz.

cubukled.com mail