Menü Kapat

Işık Açısı (Derece) Nedir?

Işık açısı nedir? sorusuna cevap vermek adına özetle; ışık açısı, ışık kaynağından çıkan ışınların yönünü ifade eder. Işık açısı derece (°) ile ifade edilir. Işığın nasıl yayıldığını gösteren açı değeri, 5 ila 45 derece arasındaysa dar, 45 ila 120 derece arasındaysa geniş olarak tanımlanır. Dar açılı veya geniş açılı aydınlatma armatürleri kullanılacakları ortama uygun olarak seçilir.

Işık açısı aydınlatma kaynağının cisimlere olan uzaklığı baz alınarak seçilir. Bu anlamda iç ortamlarda tavan yüksekliği önem arz ederken, dış mekânlarda direk veya montaj yerinin yüksekliği hesaba katılır. Daha yüksek yerler için daha dar açılı armatürler tercih edilir. Çok yüksek bir noktaya geniş açılı bir ışık kaynağı konumlandırılırsa ışık cisimlere ulaşamadan dağılmış olur. Bu amaçla trigonometrik hesaplamalar yapılabilir.

Işık Açısı Nasıl Ölçülür?

Işık açısı nedir? sorusunun ardında açının ölçülmesi konu da merak konusudur. Işığın dağıldığı alanda iki uç noktayı keskin olarak belirlemek mümkün değildir. Aydınlatma armatüründen çıkan ışığın açısı, FWHM yöntemi ile ölçülebilir. İngilizcedeki açılımı “Full Width Half Maximum” olan “FWHM” Türkçede “Tam Genişlik Yarım Maksimum” anlamına gelir.

Işık Açısı Derece Nedir?

Açının ölçüleceği iki uç sınır, başlangıç yoğunluğunun %50 oranına düştükleri yerler olarak kabul edilir. Diğer bir deyişle ışık demetinin en yoğun olduğu nokta tespit edilir. Bu noktadan zıt iki yöne doğru gidilir. Yoğunluğun %50 seviyesinin altına düştüğü yer sınır kabul edilir. Işık açısı ancak bu iki sınır arasında ölçülür.

Çubuk LED Işık Açısı Nasıl Ayarlanır?

Çubuk LED modelleri, standart olarak 120° ışık açısı sağlar. Projede veya şartnamede belirtilen özel isteklere göre ya da ihtiyaçlar nezdinde aydınlatma armatürünün ışık açısı değiştirilebilir. Bu gibi durumlarda ışık açısı reflektör veya lens gibi materyaller aracılığıyla kontrol altına alınabilir.

Parlak malzemerden üretilen reflektörler genelde aydınlatma armatürünün arkasına konumlandırılır ve yansıtma görevini yerine getirir. Optik malzemelerden imal edilen lensler ise armatürün önündedir ve kaynaktan gelen ışığı odaklar. Böylece geniş açılı çubuk LED ile 30°, 60° veya 90° ışık açıları da elde edilebilir.

Çubuk LED satın al