Menü Kapat

Linear LED Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Linear kelimesi İngilizcedir. Türkçe’de çizgisel anlamına gelmektedir. Fakat okunuşu itibariyle de kullanılmaktadır. Yani çoğu yerde “lineer” şeklinde geçmektedir. Ürünlerimizde de lineer LED olarak çok sayıda modelimiz vardır. Piyasada farklı yerlerde linear LED olarak da sunulmaktadır.

Linear LED Nedir?

Lineer LED çizgisel şekilde görünen ışık kaynağıdır. Uzun ve dar bir muhafaza içinde bir araya paketlenmiş birçok ‘Işık Yayan Diyot’ (LED) kullanarak oluşturuyoruz. Muhafaza plastik veya alüminyum olabilir. Biz genelde alüminyum LED kasası kullanıyoruz. Bu sayede hem hafif hem de sağlam oluyor.

Alüminyum kasanın içerisinde ise yine alüminyum PCB dizgi LED bulunmaktadır. Yani kart kasa ile temas etmektedir. Elektronik elemanlar uzun süre yüksek sıcaklığa maruz kaldıklarında daha çok akım çekmeye başlar. Ardından da bozulurlar. Isınan ledlerin sıcaklığı önce PCB’ye sonra kasaya ulaşır. Armatürün sıcaklığı kasa vasıtasıyla atmosfere verilir. Böylece daha uzun ömürlü bir kullanım elde edersiniz.

Bazı linear LED kasası modellerimizde güç kaynağı gizleme yeri de bulunmaktadır. Bu şekilde daha kolay ve şık bir montaj elde edebilirsiniz. Ayrıca kasa üzerini difüzör kapak ile kapatıyoruz. Sonuç olarak linear LED armatür halini alıyor. Fakat dış mekan kullanımları için suya ve neme karşı koruma yapmak gerekiyor. Bunu da polimer makinemiz ile yapıyoruz. Üzeri silikonla kaplanan ışık kaynaklarımız açık alanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor.

Linear LED Ne İşe Yarar?

Çizgisel LED armatürlerimizi öncelikle iç tasarım alanında kullanabilirsiniz. Sıcak renklerden beyaz soğuğa kadar ışık rengi tercih edebilirsiniz. Hatta RGB renkli ışık veya amber gibi özel ışıkları da kullanabilirsiniz. Tavan aydınlatmadan dekoratif duvar ışıklandırmaya kadar hemen her alana uygundur.

Dış mekanlarda ise cephe aydınlatma için birebirdir. Örneğin bir binaya şapka şeklinde linear LED dönebilirsiniz. Bunu DMX RGB şeklinde kayar LED renkli ambiyans olarak da uygulayabiliriz. Mimari aydınlatma olarak kullanabileceğiniz linear LED modellerimizi aydınlatma hesabı yapıp tasarlıyoruz. Yani en uygun güçte sunuyoruz.

Linear LED Çeşitleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

İnce ve çizgisel formlu ışık kaynaklarımız iki çeşittir. İlki düz renk veren modellerdir. Işık rengini mekanınızın genel atmosferine göre seçebilirsiniz. Diğer seçenek ise RGB rengarenk hareketli ışık olan DMX modellerimizdir. Hem iç mekan hem dış mekan için uygundur.

linear led

Çizgisel armatürlerimizi mekanın boyutunu vurgulamak için cephe aydınlatmada tercih edebilirsiniz. Benzer şekilde otel, AVM gibi yerlerde odak noktaları oluşturmak isteyebilirsiniz. Eğlence mekanlarınızda farklı aydınlatma katmanları ile renkli bir atmosfer elde edebilirsiniz. Böylece oldukça çekici hale gelen ticari alanlarınız daha çok müşteri ile buluşur.

Aydınlatma tasarımına temel olan lineer LED modellerimiz DMX için de uygundur. Örneğin bir fitness salonunda veya diskoda müziğe duyarlı hareket eden ışık çubukları düşünün. Ne kadar da ilgi çekici olacaktır değil mi? Linear aydınlatma estetik ve fonksiyonel bir çözümdür.

Linear ışık sistemi en uygun ışık miktarı ile mekanlarınıza modern bir görünüm kazandırır. Yüksek enerji verimliliği ve kolay montaj imkanları ile görsel konforunuza katkı sağlar. Linear LED aydınlatma hem günlük aydınlatma ihtiyaçlarınızı karşılar hem de dekoratif bir etki yaratır.

Linear LED ürünlerimizi görmek için yazımızı inceleyebilirsiniz. Fiyat ve katalog için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

cubukled.com fiyat icin