Menü Kapat

LED Profil Nedir?

LED profil, bar LED modelinin kasa içerisine yerleştirilmiş halidir. Bar LED, ışık havuzu (gizli ışık), barisol tavan (gergi tavan), bagaj aydınlatma, raf aydınlatma gibi çoğu yerde tek başına bile armatür olarak kullanılabilir. Bu tip uygulamalarda toplam metraja göre güç tüketimi hesaplanır. Buna uygun şekilde ürünler bir DC güç kaynağına bağlanır ve çalıştırılır.

Alüminyum LED profili ise çubuk LED’in içerisine konulduğu bir üründür. Örneğin bir binanın dış cephesinde kullanılacak olan bar LED, polimer ile kaplanır. Toza, suya ve neme karşı korunmaya alınan çubuk LED modeli, haricen tasarlanan bir LED alüminyum profil içerisine yerleştirilir. Ardından difüzör ile (LED profil kapağı) kapatılan IP korumalı ürün dış mekâna uygun hale gelir. Burada önemli olan çubuk LED’in genişliğinin kasadaki raya uygun olmasıdır.

LED profili nedir

Çubuk LED Nelerden Oluşur?

Çubuk LED, alüminyum metalinden oluşan bir PCB, LED ve elektronik komponentlerin bir araya gelmiş halidir. LED, ışık yayan diyottur. Üzerinden doğru yönde DC akım iletildiğinde elektrik enerjisi ışığa dönüştürülmüş olur. Diyot veya direnç gibi diğer elemanlar ise akım sınırlama gibi farklı amaçlarla bu devrelere eklenebilir.

Örneğin Cubukled.com ürünlerinden SP70 serisi, elektronik elemanlar aracılığıyla akım koruması yapar. Enerji dalgalanmalarına karşı arıza riskini en aza indirir. SP120 serisinin üzerinde ise LED dışında hiçbir komponent yoktur. Böylece ısı kaybının önüne geçen model, enerji tasarrufu özelliğiyle ön plana çıkar.

PCB, İngilizcede “Printed Circuit Board” yani baskı devre kartı anlamına gelir. Baskı devre kartı üzerinde dizayn edilen iletken yollar elemanların elektriksel bağlantısına olanak verir. Böylece devre tamamlanmış olur. Cubukled.com ürünlerinde yüksek avantajlarından dolayı alüminyum PCB tercih edilir.

aluminyum LED profili

LED Profil Kasa ve PCB Kartta Alüminyum Kullanılmasının Avantajları Nelerdir?

Alüminyum metali LED profil kanalı, PCB kart, power LED soğutucu profil  gibi alanlarda sıklıkla tercih edilir. Tercih sebeplerinden bazıları aşağıda sıralanmıştır:

İletkenlik: Alüminyum iletken bir metaldir. Dolayısıyla baskı devre kartının alüminyum olması elektronik devre elemanlarının irtibatlarını sağlar.

Soğutma: Elektriği ileten alüminyum PCB, aynı zamanda ısıyı da iletir. Elektrik enerjisi ışığa dönüşürken etrafına bir miktar ısı yayar. Kendisi de ısınan LED’in soğuk tutulması armatürün ömrünü uzatır. Dolayısıyla alüminyum PCB kullanılan cubukled.com ürünleri uzun yıllar kullanılabilir.

Esneklik: Yumuşak bir metal olan alüminyum, LED profil kasası üretiminde pratiktir. Kolay dövülebilir ve makinede işlenebilir olan alüminyum metali, kalıba rahat girer ve hemen şekil alır.

Dayanıklılık: Yumuşak bir malzeme olmasına rağmen alaşımının 15 kat daha mukavemetli olması, LED profili kullanımlarında dayanıklılığı artırır.

Çevreci: Yüksek korozyon direnci olan alüminyumun zehirleyici etkisi yoktur. Sürekli geri dönüştürülebilen metal, doğa dostu bir kullanım sunar.

Bünyesinde çok sayıda çubuk LED modeli barındıran cubukled.com aracılığıyla LED profil fiyatları için ayrıca teklif talebinde bulunabilirsiniz.

Çubuk LED satın al