Menü Kapat

LED’ler Çok Isınıyor ise Ne Olur?

Elektronik komponent sınıfından sayılan LED’ler temelde bir diyot türüdür. Elektrik enerjisini ışığa dönüştüren LED’ler uygun akım ve gerilim altında çalışır. Girdi kısmı elektrik olan LED’ler çıktı olarak ısı ve ışık üretir. Ortaya çıkan ısı LED ve diğer elemanların sıcaklığını artırır. LED’ler çok ısınıyor ise bu durum olumsuz olarak görülür.

LED’ler Çok Isınıyor …

Elektriği ışığa dönüştüren LED’ler bu işlem esnasında ortaya çıkan bu ısı istenmeyen bir enerjidir. Sürekli ısıya maruz kalan elektronik elemanlar zamanla bozulmaya başlar. Ömrü kısalan komponentler belirli bir süre sonra çalışamaz hale gelir.

Yüksek sıcaklık aynı zamanda LED’lerin ışık verimini de olumsuz yönde etkiler. Aynı elektrik enerjisini tüketerek daha az ışık üreten LED’ler zamanla körelmeye başlar ve arıza yapar. LED aydınlatma araçlarının en büyük arıza kaynağı olan aşırı ısının çubuk LED üzerinden uzaklaştırılması gerekir.

LED Soğutma Sistemi

Alüminyum malzemeden imal edilen PCB yani baskı devre kartı üzerinde iletken yollar ve elektronik elemanlar bulunur. İletken yollar, elektronik elemanların irtibatını sağlar. Devrenin tamamlanmasını sağlayan PCB aynı zamanda bar LED’in dâhili soğutma sistemi olarak kullanılır.

Elektriği iletmesinin yanı sıra ısı iletkenliği de sunan alüminyum kart, LED’lerin ısısını kendi üzerine çeker. Absorbe edilen ısı PCB yüzeyi boyunca yayılarak atmosfere verilir. Bazı projelerde armatür haline getirilen LED ürünlerde harici soğutma sistemleri de uygulanabilir. Piyasa genelinde dairesel, kare veya dikdörtgen şeklinde ızgaraya benzer fansız / fanlı alüminyum LED soğutucu modelleri vardır.

sogutucu led

Kapalı ortamlarda kış aylarında kullanılan kalorifer, soba, klima gibi ortam ısıtma sistemleri ısının ürün üzerinden atılmasını olumsuz etkileyebilir. Açık alanlarda ise bar LED ürünleri alüminyum bir kasa içerisinde konularak, su ve toza karşı koruma altına alınır. Bu tip kullanımlar sıcak havalarda güneşin ısıtıcı etkisine karşı bir önlem olarak görülebilir.

alüminyum led taban

Hem iç mekân hem dış mekân kullanımlarında çoğunlukla alüminyum PCB ısının atılmasında yeterli olmaktadır. Fakat bazı projelerde Çubuk LED’in kullanılacağı yere özel harici soğutma çözümleri geliştirmek gerekebilir. Uzun ömürlü çubuk LED kullanımını hedefleyen cubukled.com aracılığıyla tüm ürünleri inceleyebilir ve fiyat alabilirsiniz.

 

Çubuk LED satın al

cubukled iletisime gec