Menü Kapat

Çubuk LED Nedir?

Çubuk LED, aydınlatma amacıyla kullanılan bir üründür. Çubuk LED, sadece ışık gereksiniminin karşılandığı uygulamalarda değil aynı zamanda dekoratif aydınlatma projelerinde de rahatlıkla kullanılır. Çubuk LED nedir? sorusu için yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Aydınlatma tasarımının temel yapı taşı olan çubuk LED modelleri, baskı devre kartı (PCB) üzerine SMD LED ve gerekli elektronik komponentlerin dizilmesi suretiyle üretilir. Baskı devre kartı olarak yaygın şekilde alüminyum malzemeden üretilen PCB kullanılır. Devre elemanları ve LED’ler üzerinde açığa çıkan ısıyı absorbe eden alüminyum taban, çubuk LED ürünlerinin ömrünü uzatır.

Çubuk LED ile Şerit LED Arasındaki Fark

Baskı devre kartının yapısı Çubuk LED nedir? sorusunun ana cevabını verir. Şerit LED ile sık sık karıştırılan çubuk LED, bir makara üzerinde sarılarak satılan esnek bir yapıya sahip değildir. Adından da anlaşılacağı üzere alüminyum bir çubuk şeklinde satışa sunulur. Genelde 1 adeti 0,5 metre boyunda olan çubuk LED modelleri, imalat maliyeti politikasına bağlı olmak üzere farklı genişlik ve yüksekliğe sahip ölçülerde üretilir.

Çubuk led ile şerit led farkı

Tabanında alüminyum malzemeden imal edilen bir PCB (baskı devre kartı) olan Çubuk LED modelleri, montaj açısından şerit LED ürünlerine oranla çok daha avantajlıdır. Uygulaması, üzerinde bulunan montaj deliklerinden vidalar aracılığıyla kolayca yapılabilen çubuk LED, sağlam ve kalıcı bir şekilde kullanılabilir. Kısa yerler için ise kesilme aralığından kesilerek kısaltılabilir.

Çubuk LED Yapısı

Çubuk LED üzerinde bazı elektronik elemanlar olabilir. Farklı amaçlar için konulan bu komponentler, akım koruma için tercih edilmiş olabilir. Bazı çubuk modellerinde ise LED dışında hiçbir aktif eleman olmaz. Bu tip çubuk LED modelleri ise genelde sabit akım güç kaynakları ile birlikte çalışabilmesi amacıyla üretilmiştir. LED dışında bir eleman olmadığı için ısıya dönüşen enerji daha azdır. Bu da yüksek enerji verimliliği anlamına gelir.

Çubuk LED Alırken Dikkat Edilecek Özellikler

Çubuk LED alırken ürün özellikleri dikkatli bir şekilde incelenmelidir. En önemli ayrıntı ise hemen her detayın 1 metre çubuk LED için verilmiş olmasıdır. Örneğin LED miktarı ad/mt şeklinde ifade edilir. Örneğin 60 ad/mt, 1 metre çubuk LED üzerinde 60 adet LED olduğu anlamına gelir. Benzer şekilde ışık akısı değeri lm/mt şeklinde gösterilirken, maksimum güç w/mt olarak belirtilir. Dolayısıyla sipariş verilen çubuk LED’in toplam metrajı buna göre değerlendirilmelidir. Ayrıca ışık renk seçenekleri ve LED markaları da çeştililik gösterir.

Çubuk LED satın al