Menü Kapat

Dış Aydınlatma Nedir?

Dış aydınlatma projelerini açık ortamlarda yapıyoruz. Bu durumda kullandığımız aydınlatma armatürü atmosfer ile irtibat halinde oluyor. Peki, elektriksel bir ürünü hava şartlarından nasıl koruyoruz? Armatürlerin içerisinde çubuk led veya panel led gibi kartlar vardır. Hatta bazı modellerde armatür bünyesinde güç kaynağı (power supply) bile vardır.

İlk olarak üretim aşamasında çubuk led veya panel led üzerini CNC makine yardımıyla polimer (silikon) ile kaplıyoruz. Otomasyon sayesinde döktüğümüz silikon yüzeyde eşit şekilde dağılıyor. Bu da armatürler arasında ton farklılıklarının oluşmasını engelliyor. Led trafo modelini ise dış mekâna uygun şekilde seçiyoruz. Bazı modellerimizde armatür kasasında sızdırmaz conta da kullanıyoruz. Böylece armatür hem içten hem de dıştan korunuyor.

Tüm bu işlemlerden sonra dış aydınlatma armatürü suya, neme veya toza karşı korumalı hale geliyor. Bu özelliği IP67 ile ifade ediyoruz. Yani ürün IP koruma altındadır. İngilizce açılımı İngilizcede “Ingress Protection” olan IP terimi Türkçede giriş koruması anlamına gelir. İlk hane katı maddelere yani toza, ikinci hane ise sıvı maddelere yani suya karşı koruma derecesini ifade ediyor.

Dış Cephe Aydınlatma Çeşitleri Nelerdir?

Dış mekan aydınlatma projelerini park, bahçe, sokak ve bina cephesi aydınlatması olarak çeşitlendirebiliriz. Park ve bahçeler için IP korumalı led peyzaj aydınlatma ürünlerimiz vardır. Bunları çim alanlarda veya parklarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sokak aydınlatması için ise direk aydınlatma ve led sokak lambası modellerimiz bulunmaktadır.

dis aydinlatma modelleri

Bina cephesi aydınlatması için ise led wallwasher, projektör, dış mekan aplik, linear aydınlatma, dot led noktasal ışık ve dekoratif led ışık sistemler vardır. Wallwasher geceleri tercih ettiğiniz bir renkte ışık ile duvar boyama yapar. LED projektör alan aydınlatma yapar. LED aplik modellerini ise duvarlarda güzel bir görsel oluşturmak için kullanabilirsiniz. Şimdi dekoratif led aydınlatma (mimari aydınlatma) konusunu bina cephelerinde anlatalım.

Dış Cephe Aydınlatma Seçenekleri Nelerdir?

Profesyonel dış cephe aydınlatma (bina aydınlatma) işini lineer aydınlatma (LED LINE) ve noktasal aydınlatma (DOT LED) şeklinde ikiye ayırabiliriz. Bu seçimi tamamen mimari yapının özellikleri ve göz uyumuna göre yapabilirsiniz. Linear aydınlatma size çizgisel bir görsel verir. Dot LED aydınlatma ise nokta nokta çok sayıda ışık sunar. Unutmamak gerekir ki bunlara ek olarak wallwasher ürünler ile cephede yüzey aydınlatma aplik ile duvar aydınlatma da yapabilirsiniz.

dis aydinlatma nedir

Bir değer konu ise ışık rengidir. Bunu sabit ışık rengi ve DMX RGB aydınlatma olarak ayırabiliriz. İster çizgisel aydınlatma ister noktasal aydınlatma ürünleri kullanın fark etmeksizin her durumda ışık rengini seçmek durumundasınız. Işık renklerinin insan psikolojisi üzerine büyük etkileri vardır. Bundan dolayı dış mekan led aydınlatma yapacağınız yerin özellikleri çok önemlidir.

İlk seçeneğiniz sabit tek renk ışıktır. Bu genelde konut veya site gibi toplu yaşam alanlarında tercih edilir. Watt ve Lümen değerleri düşük olur. Böylece karşı tarafı rahatsız etmez. Ayrıca oldukça şık bir görünüm sunar. Örneğin amber, gün ışığı veya beyaz renk tonlarında bir lineer şapka aydınlatma veya küpeşte aydınlatma binaları görsel açıdan çok çekici hale getirir.

Diğer seçeneğiniz ise DMX RGB aydınlatmadır. Bu sistem bilgisayarda bulunan DMX512 yazılımı ile ışığa efekt verme işidir. Böylece bayrak, ritmik hareketli ışıklar, ambiyans, animasyon veya yazı görselleri elde edebilirsiniz. Bu sistemler daha çok otel, eğlence merkezi, AVM gibi ticari alanlarda avantajlar sağlar. Hatta müziğe duyarlı ışık bile yapabiliriz. Bu da konser alanlarını veya diskoları daha eğlenceli bir yer haline getirir. Spor salonlarında takım halinde yapılan kardiyo çalışmaları çok daha performanslı geçer. RGB DMX Lineer LED veya RGB DMX Dot LED ışıklandırma seçebilirsiniz.

Siz de tüm ürünlerimizi görmek istiyorsanız lütfen led katalog sayfamıza göz atınız.

Dış Aydınlatma Nasıl Yaptırabilirim?

Dış aydınlatma için bize çalışma yapacağımız yerin görselini iletmelisiniz. Gün ışığında çekilmiş tek kare fotoğraf uygun olacaktır. Bu görsel üzerinden çalışalım, animasyonlu video tasarım hazırlayalım. Son olarak fiyatlandıralım.

Örnek: Aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

cubukled.com fiyat almak icin