Menü Kapat

Renksel Geriverim (CRI) Nedir?

Aydınlatma armatürü satın alırken ürün açıklamaları kısmında lümen, LED sayısı veya renk sıcaklığı gibi birçok detay bulunur. Bazı modellerin özellikleri arasında geçen CRI değeri merak konusu olmuştur. Bu yazıda CRI nedir? Sorusuna cevaplar bulacaksınız.

İngilizce açılımı “Color Rendering Index” olan “CRI” terimi, Türkçede “Renk Oluşturma Endeksi“, “Ortalama Renk Görme Oranı” veya “Renksel Geriverim İndeksi” olarak anılır. Peki aydınlatma sektöründe CRI nedir? CRI, bir ışık kaynağının görsel olarak performansını gösteren değerdir. CRI değeri yeteri kadar iyi olan bir aydınlatma armatürü, cisimlerin renklerinin gerçeğe yakın tonlarda görünmesini sağlar.

En İyi CRI Değeri Hangi Işıkta Gerçekleşir?

Armatürlerin CRI değeri, 0 ila 100 arasında olur. Bu değer 100’e yaklaştıkça renklerin daha iyi göründüğü söylenebilir. İnsan gözünün renkleri gün ışığında %100 algıladığı kabul edilir. Yani mükemmel ışık olarak adlandırılan gün ışığının CRI değeri %100 kabul edilir. Renksel geriverim (CRI), cisimlerin gerçekte yani %100 gün ışığında görünen renkleri ile aydınlatma armatürü altında sahip olduğu renkleri arasındaki farkı ifade eder.

CRI Değeri Nasıl Ölçülür?

Renk oluşturma endeksi CRI, spektral sensörlü taşınabilir ölçüm cihazı ile ölçülür. Cihaz ışık kaynağının önüne konulur ve kolayca ölçüm gerçekleştirilir. LED armatürler çoğunlukla %80 üzerinde CRI değeri sağlayabilirler. Aşağıdaki fotoğraf bu durumu anlatır niteliktedir.

Renksel Geriverim Nedir?

Yaşam Alanlarında CRI Değeri Seçimi

Ray spot, raf aydınlatması veya tavan armatürleri ile aydınlatılan iç mekânlarda renklerin canlılığı cisimlerin prestijini bir üst seviyeye taşır. İnsan psikolojisini doğrudan etkileyen aydınlatma unsuru iyi kullanıldığında başarı da kaçınılmazdır. Armatürlerin sağladığı aydınlık düzeyi olan lux, ışık akısı olan lümen veya renk sıcaklığı olan kelvin değeri kadar renksel geriverim değeri CRI da oldukça önemlidir.

Bir aydınlatma armatürünün CRI değeri ne kadar yüksek ise karşısındaki cisimlerin renkleri gerçeğe o kadar yakındır. Kıyafet mağazası, alışveriş merkezi, market, butik gibi ticari alanlarda veya sanat galerisi, kuaför, sergi salonları gibi renklerin önem kazandığı mekânlarda CRI değerinin %80’nin üzerinde olması beklenir. Cazibe kazanan ticari ürünlerin satış oranları artarken, gerçek tonlara yakın sunulan sanat eserleri tüm dikkatleri üzerinde toplar.

Çubuk LED satın al