Menü Kapat

Bar LED Nedir?

Bar LED, piyasa genelinde yaygın şekilde kullanılan aydınlatma ürünleridir. Diğer adı çubuk LED şeklinde geçer. Alüminyum PCB kart üzerine dizilen LED, direnç veya diyot gibi elektronik elemanlardan oluşan modeller, elektriği ışığa dönüştürür. LED teknolojisinin tüm avantajlarını üzerinde barındıran araçlar, ideal enerji tüketimiyle yüksek ışık performansı sağlar.

cubuk led bar

Modellerin Yapısı

Çubuk şeklinde uzunlamasına dizayn edilen aydınlatma ürünleri şerit LED gibi esnek yapıya sahip değildir. İhtiyaç olan yere düz bir şekilde montaj edilebilen modeller, üzerinde bulunan çiplere uygun şekilde ışık üretir. Elektriksel enerjiyle çalışan aydınlatma araçları çalışma esnasında ısınır. Sıcaklık elektronik devrelerde istenmeyen bir parametredir.

Alüminyum LED Bar modelleri, ortaya çıkan bu ısıyı anında dağıtarak PCB üzerindeki tüm elektronik elemanları korur. Tabanı dayanıklı metalden oluşan aydınlatma ürünleri, zararlı sıcaklıktan kısa sürede kurtulduğu için uzun soluklu bir kullanım vadeder. Tabanı metal olan modeller aynı zamanda kullanıcılara kolay montaj imkânı verir.

Genel Görünüm ve Bağlantı Şekilleri

PCB kartın arka yüzeyinde gümüş renkli bir metal olan alüminyum görünür. Alüminyum bünyesinde montaj için gereken vida delikleri vardır. Kartın ön yüzeyi ise beyaz renkli bir arka plan, şirket bilgileri ve logo ile tamamlanır. Tüm elektronik komponentler bu beyaz kısımda görünür şekilde dizilidir. Dizgiden çıkan ürünler artı ve eksi kutuplarından enerjilendirilerek test edilir.

En az yarım metre uzunluğunda üretilen çubuk LED modelleri, standart olarak uçlarında bulunan anot ve katot kutuplarından birbirine lehimlenerek daha uzun şekilde kullanılabilir. Soket ve kablo kombinasyonuyla birleştirme seçeneği de olan PCB LED Bar modelleri, isteğe bağlı olmak üzere soket ve konnektör şeklinde de tasarlanabilir.

Kaliteli Bar LED Nereden Alınır?

Piyasadaki tüm LED aydınlatma modelleri ışık verir fakat burada en önemli unsur kalitedir. Uzun yıllar kullanılamayan basit LED ürünler, montaj edildiği yerde ışık kayıpları yaşatır. Yer yer sönen LED gurupları, çürükleri olan dişlere benzer. Aydınlatma tasarımı için satın alınan kalitesiz ve ucuz ürünler, görünümü çok daha kötü bir hale sokar.

LED Bar Aliexpress kapsamında sunulan modeller Çin malıdır. Kaliteli veya kalitesiz birçok çeşit bulunur. Bu ürünler dolar endeksli olduğu için fiyat performans açısından Türkiye daha çok tercih edilmeye başlamıştır. Cubukled.com ürünleri ise yerli üretimdir. Kayseri’de bulunan üretim tesisi, uzman teknik kadrosuyla standart stok modeller sunarken müşterilere özel tasarım da yapar. Çubuk Bar LED Alüminyum Profil Kasa ile aydınlatma armatürü haline gelen modeller, tüm aydınlatma ihtiyaçlarına cevap verir.

Çubuk LED satın al