Menü Kapat

Spor Salonu Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Spor salonları, sağlıklı yaşam ve fit bir vücut isteyenler için önemli mekânlardır. Spor salonlarında yaptığınız egzersizler, sizi fiziksel olarak rahatlatırken zihinsel olarak da enerji ve huzur verir. Ancak spor salonlarında keyifli ve verimli bir çalışma ortamı oluşturmak için sadece spor aletleri tek başına yeterli değildir. Özellikle ruhsal etki açısından spor salonlarının aydınlatması da çok değerlidir. Peki, spor salonu aydınlatması nasıl yapılır? Bu yazımızda, spor salonlarının aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken noktaları ve en uygun aydınlatma çözümlerini sizler için anlatacağız.

Spor Salonu Aydınlatması Nasıl Yapılır? Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Sporcuların hem güvenliği hem de konsantrasyonu için yeterli aydınlatma seviyesi sağlanmalıdır. Zayıf ışık şiddeti çalışma temposunu bile etkileyebilir. Ayrıca unutmamanız gerekir ki sporcuların gözlerini rahatsız edecek şekilde aşırı parlak aydınlatmadan da kaçınmak gerekir. Çünkü göz kamaşmaları sporcularda yorgunluk ve baş ağrısı gibi şikâyetlere neden olabilir.

Spor salonlarında aydınlatma tasarımının eşit bir şekilde yani homojen şekilde yapılması da önemlidir. Işığın renk sıcaklığı ise aydınlatmanın kalitesini etkileyen bir başka faktördür. Soğuk beyaza yakın renkler, sporcuların uyanık ve enerjik hissetmelerini sağlar.

spor salonu LED aydinlatma

Bazı aydınlatma tasarımları için çeşitli ışık kontrol sistemleri geliştirilmiştir. Yoga, pilates, spinning, zumba gibi derslerin yapılmasında, parlaklığın artırılıp azaltılmasını veya bazı ışıkların ayrı ayrı açılıp kapatılabilmesini sağlayan kontrol sistemlerine ihtiyaç duyulabilir. Böylece belirli ışıklar kısılarak gün ışığından azami şekilde yararlanılabilirken aynı zamanda dinlendirici bir moda da geçilebilir.

Bildiğiniz üzere ticari alanlar olan spor salonlarında enerji verimliliği de hesaba katılmalıdır. Çünkü aydınlatma maliyetlerini düşürmek müesseseye katkı sağlar. Bu açıdan LED aydınlatma teknolojileri en önde yerini almıştır. LED armatürleri kullanarak karbon ayak izini azaltılır ve çevreye yarar sağlamış oluruz. Ayrıca, uzun kullanım ömrüne sahip olan LED ışık kaynakları, bakım ve onarım masraflarını da düşürür.

Spor Salonu Aydınlatmasında En Uygun Çözümler

Spor salonu LED panel aydınlatmasında sıkça kullanılan ışık kaynaklarından biri olarak bilinir. LED panel armatürler, düzgün ve homojen bir aydınlatma ile göz almayı engeller. Renk geriverimi yüksek olan ışık kaynakları tavan veya duvara monte edilebilir. Farklı boyut, şekil ve renk seçenekleri vardır.

Downlight LED armatürler tavanda kullanılır. Özellikle spor aletlerinin üzerini aydınlatan ürünler yönlendirilebilir özelliği sayesinde, istenilen bölgeye odaklanabilir.

Lineer aydınlatma türü ise salonun genelinde rahatlıkla kullanılabilir. Uzun ve ince bir yapıya sahip olan çizgisel LED aydınlatma tavana veya duvara monte edilebilir. Spor salonlarında bar LED modelleri çıplak halde değerlendirilebilir. Ayrıca alüminyum kasalar içerisinde de kullanılabilir. Yüksek tavana montaj yapılacak modeller ise genelde sarkıt tipinde tercih edilir.

LED aydınlatma ile hem işletmenin genel aydınlatma ihtiyacı çözülür hem de dekoratif bir duruş elde edilir. Bu sayede, spor salonları, sporcular için daha keyifli ve verimli bir ortam haline gelir. Spor salonu aydınlatması konusunda daha fazla bilgi almak için cubukled.com olarak bize ulaşabilirsiniz.

cubukled iletisime gec