Menü Kapat

Aydınlatma Nedir?

Bu yazıda Aydınlatma Nedir? Aydınlatma Ne İçin Kullanılır? Sorularına cevaplar ve Çubuk LED ile aydınlatma konusunda bilgiler bulacaksınız.

Aydınlatma Nedir?

1900 yılında Uluslararası Fotometri Komisyonu (International Commission on Photometry – CIP) adıyla kurulan kuruluş, 1913 yılında tekrar yapılandırılarak Uluslararası Aydınlatma Komisyonu (Commission Internationale de l’Éclairage – CIE) adını almıştır. Standardizasyon kuruluşu olan CIE aydınlatma terimini; ” Nesnelere, çevrelerine ve ufak ya da büyük bölgelere, bunların görülebilmesi için, ışık uygulamaktır.” Şeklinde tanımlamıştır.

Aydınlatma Nedir?

Aydınlatma Ne İçin Kullanılır?

İnsan yaşamını doğrudan etkileyen aydınlatma, belirli mekânların ışıklandırılması işlemidir. Gündelik ihtiyaçları için tasarlanan aydınlatma, insan gözünün sıradan nesneleri daha kolay görmesini sağlar. Bu amaçla yapılan aydınlatma CIE otoritesinin tanımı içerisinde kalır.

Aydınlatmanın tanımı dışında dekorasyon, vurgu veya odak artırma gibi farklı amaçları da vardır. Örneğin bir alışveriş binasına yapılan dış cephe aydınlatması dekoratif bir amaç güder. Bir otelin giriş holünde bulunan özel bir tablo veya heykelin ışıklandırılması vurguyu artırarak nesneyi ortaya çıkarır. Çalışma odasında kullanılan bir masa lambası ise okumayı kolaylaştırmak veya odaklanmayı artırmak gibi özel amaçları görev edinir.

Çubuk LED ile Aydınlatma

Yukarıda sayılan tüm hedeflere ayrı ayrı çözümler getiren çubuk LED modelleri, aydınlatma tasarımının yapı taşlarından en önemlisidir. LED teknolojisinin avantajlarından faydalanan LED aydınlatma modelleri, sağladığı işlevsel ışığın yanı sıra kullanıcılara yüksek performans enerji tasarrufu da vadeder. Uzun ömürlü yapısıyla sıklıkla tercih edilen çubuk LED aydınlatma sistemleri, işlevsel özellikleriyle başarıyı elden bırakmaz.

Çeşitli renk sıcaklarında ışık üreten Çubuk LED modelleri, alüminyum profil ile dış ortamlarda da kullanılabilir. Difüzör ile ışığın dokusu değiştirilebilirken, lens veya reflektör gibi aparatlarda da ışık açısı ayarlanabilir. Farklı güçlere karşılık değişik seviyelerde ışık akısı (lümen) sağlayan Çubuk LED modelleri, lux ihtiyacına göre özel seçilebilir.

Alüminyum tabanıyla kolayca montaj edilebilen Çubuk LED çeşitleri, PCB (baskı devre kartı) üzerinde işaretlenmiş olan kesilme aralıklarından kesilerek kısaltılabilir. Ayrıca çubuk LED modelleri, uç uca eklenerek daha geniş alanlar için de değerlendirilebilir. Şerit LED’e göre oldukça dayanıklı olan ürünler, hemen her alanda kullanılabilir. Cree, Osram, Samsung, Nichia, Seoul, Philips, Lumileds gibi ünlü LED markalarıyla donatılan Çubuk LED modelleri, uygun fiyatlarla yüksek kalite vadeder.

Çubuk LED satın al