Menü Kapat

Toplantı ve Konferans Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Toplantı ve konferans salonlarında aydınlatma nasıl yapılır? sorusuna dair genel bilgiler edineceksiniz. Aydınlatmanın seviyesi, ışık şiddeti, ışık yönü, aydınlatma yöntemleri, LED aydınlatma özellikleri, aydınlatma kontrol sistemleri ve aydınlatmanın insan psikolojisi üzerine etkileri gibi konuları irdeleyeceğiz.

Toplantı ve konferans salonları, iş hayatının en önemli parçalarında biridir. Öyle ki iş dünyasında bazen günlerce hatta haftalarca fiili bir aksiyondan ziyade hazırlık toplantıları yapılabilir. Ayrıca bu tür salonlarda, sunumlar, eğitimler, seminerler ve konferanslar da sıklıkla yapılır. Bu etkinliklerin uygun konforda yapılması verimliliği de artırır. Salonun tasarımı, dekorasyonu, teknik donanımı ve aydınlatması gibi unsurlar konforun temel yapı taşları arasındadır.

Toplantı ve Konferans Salonlarında Aydınlatma Nasıl Yapılır?

Uyumlu dekorasyon ve kaliteli ses sistemi kadar salon aydınlatması da ön planda tutulmalıdır. Aydınlatma dizaynı, salonun atmosferini, izleyicilerin dikkatini, sunucunun konsantrasyonunu ve algısını etkileyen kısaca insan psikolojisi ile direkt olarak ilişkili bir faktördür. Bu yüzden, toplantı ve konferans salonlarında aydınlatma nasıl yapılır? sorusunun cevabı, salonun işlevine, büyüklüğüne, şekline, renklerine, mobilyalarına, akustiğine, havalandırmasına ve kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişebilir.

Toplantı ve konferans salonlarında uygulanacak aydınlatma seviyesini, salonun kullanım amacına ve etkinliğin türüne göre belirlemelisiniz. Örneğin izleyicilerini rahatlatmayı amaçlayan bir seminerde yüksek ışık seviyesi tercih etmeniz çok uygun olmaz. Benzer şekilde düşündüğümüzde dikkat gerektiren eğitimlerde yüksek ışık seviyesi sunan lüx değerlerini seçmelisiniz. Işık yönü açısından ise ışığın salonun her yerine eşit şekilde yayılması önemlidir. Tabi burada gün ışığı alan kısımlar ile daha karanlık olan yerler arasında oluşacak farkı da hesaba katmalısınız.

Aydınlatma yöntemleri, salonun mimari özelliklerine, dekorasyonuna ve eşyalarına uyumlu olmalıdır. Genelde tavan aydınlatma, duvar aydınlatma, LED spot aydınlatma, masa lambası, sarkıt avize, LED aplik, LED bar, LED iz lambası gibi farklı aydınlatma yöntemleri vardır. Bu yöntemler için geliştirilmiş ürünleri seçerken, verimlilik, estetik, güvenlik, ergonomi, konfor gibi kriterler göz önünde bulundurmalısınız.

toplanti odasi led aydinlatma tasarimi

Örneğin merdiven olan kısımlarda güvenlik açısından LED iz lambası insanların önünü daha rahat görmesini sağlarken, dış ana kapılarda yüksek ışık sağlayan armatürleri tercih etmelisiniz. Aydınlatma ürünlerinin yerleşimini salonun tavan yüksekliğine göre planlanmalısınız. Çünkü çok yüksek tavanlarda kullanılan zayıf LED spotlar yetersiz olabilir. Tüm bu tasarımda göz kamaşması, gölge veya yansıma gibi olumsuz etkileri yok etmelisiniz.

Aydınlatma kontrol sistemleri ise salonun çeşitli yerlerini bağımsız şekilde aydınlatmanıza olanak sağlar. Oldukça esnek çözüm olan kontrol sistemleri ile, özelliklerine de bağlı olmak üzere, aydınlatmanın seviyesini, ışık rengini, ışık yönünü, ışık dağılımını ve hatta açılış kapanış zamanlamasını ayarlayabilirsiniz. Böylece, salonun atmosferi, etkinliğin türüne ve katılımcıların profiline göre değiştirilebilirsiniz. Aynı zamanda elde edilen enerji tasarrufu ve yüksek verimlilik işletme masraflarını azaltır. Aydınlatma kontrol sistemlerinde anahtar, dimmer, sensör, zamanlayıcı, röle, uzaktan kumanda, kablosuz ışık kontrolü, akıllı telefon uygulaması, bilgisayar gibi farklı araçlarla da yönetilebilir.

konferans salonlarinda led aydinlatma

Aydınlatma tasarımı yaparken ışığın insan psikolojisi üzerine etkileri göz ardı etmemelisiniz. Işık, insanların duygularını, davranışlarını, motivasyonlarını, performans seviyelerini, öğrenme hızlarını, ya da yaratıcılık değerlerini önemli ölçüde etkileyen bir faktördür. Bu açıdan örneğin dikkat gerektiren bir eğitimde salondaki dinleyicilerin uykusunun gelmemesi, heyecanlı ve meraklı olması, anlatıcının da ilhamlı ve dinamik olması için ortam aydınlatmasının canlı olması gerekir.

LED teknolojisi düşük enerji kullanımı, yüksek dayanıklılık ve düşük bakım giderleri açısından çok avantajlıdır. Bundan dolayı toplantı ve konferans salonlarında rahatlıkla kullanılabilirsiniz. Toplantı ve konferans salonları LED ürünler ile iş hayatının başarısı için gerekli olan etkinliklerin ve eğitimlerin gerçekleştirildiği prestijli mekânlar haline gelebilir.

cubukled iletisime gec