Menü Kapat

Dinlenme Alanlarında LED Aydınlatma Nasıl Uygulanır? İpuçları ve Öneriler

Ev, iş yeri, otel gibi yerlerde bulunan dinlenme alanları insanların rahatlık, konfor ve huzur aradığı yaşam alanlarıdır. Bu alanlarda dekorasyon kadar aydınlatma tasarımı da çok önemlidir. Doğru ışıklandırma dinlenme alanlarının atmosferine, işlevselliğine ve estetik duruşuna büyük katkılar sağlar. Bu yazımızda dinlenme alanlarında LED aydınlatma konusu irdeleyeceğiz.

Dinlenme Alanlarında LED Aydınlatma Tasarımının Önemi ve Faydaları

İnsanın yaradılışına en uygun ışık doğal gün ışığıdır. Bu ışık yaşam için gerekli işlerin en konforlu yapılabildiği ortamları yaratır. Yaşam alanlarında gün ışığını sadece pencerelerden elde edebilirsiniz. Yoğun iş temposundan sonra dinlenmeye ihtiyaç duyduğunuz anlarda ise dinlendirici bir atmosfer arzularsınız. Dinlendirici ortamın en önemli etkenleri ise sıcaklık, aydınlatma ve oturmak veya uzanmak için gereken mobilyalardır.

Aydınlatmanın dizaynı ruh halinizi dolaylı yollardan etkilediği için dikkate değerdir. Bundan dolayı dinlenme alanlarında kullanacağınız armatürleri doğru şekilde seçmeniz istirahat konforunuzu daha yüksek seviyelere taşır. Profesyonel düşünüp detaylı araştırmalar yaparak uyguladığınız aydınlatma tasarımı dinlenme sonrası hayat kalitenizi de artırır.

led sauna

Dinlenme Alanlarında LED Aydınlatma Nasıl Uygulanır? İpuçları ve Öneriler

Dinlenme salonlarınızda aydınlatma yaparken, öncelikle salonun büyüklüğüne, şekline, mobilya renklerine, zeminin ve duvarların tarzına dikkat etmelisiniz. Odanın fiziksel özelliklerini göz önünde bulundurarak salonun ışık ihtiyacını anlamalısınız. Işık kaynaklarının yerleşimini buna göre yapmalısınız. Örneğin, dar bir odada koyu renkli mobilyalar var ise daha parlak LED ışık kaynaklarına yönelmelisiniz.

Işık dağılımını ise yaşam alanının şekline göre ayarlamalısınız. Homojen yayılım sağlayan bir aydınlatma ile gereksiz ışık patlamalarını ve gölgelenmeleri engellersiniz. Ayrıca LED armatürlerin ışık yönünü de en direkt olarak uygularsanız gözlerinizde rahatsızlık olmaz. Bütün bunlar da gözlerinizin yorulmasını önlediği için dinlenmenizi kolaylaştırır.

Dinlenme alanlarında dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise LED ışığın rengidir. Kelvin olarak bilinen ışık renk sıcaklığı düşün değerlerde kırmızıya yakın ve yüksek değerlerde beyaza yakın olur. Beyaz ışık rengini, konsantrasyonun ve güvenliği önemli olduğu yerlerde kullanabilirsiniz. Fakat sıcak renkler dinlenme alanlarına uygundur. Ayrıca bu alanlarda düşük ışık şiddeti daha çekicidir. Loş ışık üzerinizde her zaman rahatlatıcı bir etki oluşturur. Hatta çoğu zaman uykunuzu bile getirebilir.

LED Aydınlatma ile Dinlenme Alanlarınızda Harika Bir Atmosfer Yaratın

Son zamanlarda neredeyse aydınlatmanın olmazsa olmazı haline gelen LED teknolojisi klasik yöntemlerin önüne geçmiştir. Esnek renk seçenekleri ile sanatsal aydınlatma tasarımının kapılarını aralayan LED armatürler dinlenme alanlarında da sıklıkla kullanılır olmuştur. Amber rengine yakın dinlendirici ışıklar istirahat alanlarınızda mükemmel bir atmosfer oluşturur.

Örneğin bir masaj salonunun dinlenme salonunda uygulanan sıcak renk aydınlatma ortamda huzur etkisi oluşturur. Endirekt LED armatür modellerinin bulunduğu bir kafede arkadaşlarınızla yaptığınız sohbetler daha keyifli bir hal alır. Otel lobileri, saunalar, havuzlar, bekleme salonları, oturma odaları, hobi odaları gibi dinlenme alanlarında LED aydınlatma ile istediğiniz ışık şiddetinde aydınlatma yapabilirsiniz.

lobi led isik

LED Aydınlatma Ürünleri ile Dinlenme Alanlarınızı Nasıl Yenileyebilirsiniz?

Alçıpan benzeri uygulamalar ile tasarladığınız tavanlarda ışık havuzu yapabilirsiniz. Gizli ışık da denilen ışık havuzu yönteminde bar LED, çubuk LED veya şerit LED kullanılır. Metre hesabı LED ürünleri bu yöntemde direkt olarak görünmez. Tavanda aradan sızan ışık yumuşak bir dağılım görseli oluşturur. Gizli ışık tavan aydınlatması dinlendirici olurken aynı zaman dekoratif bir duruş da sergiler.

led isik havuzu

Barisol tavan veya gergi tavan olarak anılan ışıklandırma tavana veya duvara yapılır. Bu tür aydınlatma da muşamba tarzı bir örtü tavandaki veya duvardaki uygun boşluğa gerilir. Gergin örtünün arkasında ise homojen şekilde yerleştirilmiş LED bar bulunur. Örtüde tercih ettiğiniz bir resim arka plan aydınlatması ile çok hoş bir görüntü sunar. Örneğin bir bekleme salonunda manzara resimli barisol tavan oldukça şık ve dinlendiricidir.

LED spot modellerini ise geniş tavanlı bir ortamda kenarlara yerleştirebilirsiniz. Eşit dağılımlı aydınlatma için oldukça uygun bir seçimdir. Bunlar dışında modern bir dinlenme alanı için, iç ve dış mekânlara, kuru ve ıslak hacimli zeminlere, tavanlara, kolonlara veya duvarlara uygun çeşitli LED ürünlerde bulunur. Hatta darbeye karşı korunaklı LED armatürler de vardır. Ancak klasik bir dinlenme salonu tasarlayacaksınız LED avize, LED abajur, LED aplik gibi daha süslü modelleri de tercih edilebilirsiniz.

Siz de dinlenme alanlarında aydınlatma tasarımı yapmak, güzel ve işlevsel bir ortam elde etmek istiyorsanız cubukled.com sayesinde LED fiyat konusunda bilgiler edinebilirsiniz. Kolayca LED ürünler satın alabilirsiniz.

cubukled.com fiyat icin