Menü Kapat

Mutfak Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda mutfak aydınlatması nasıl yapılır? Sorusuna cevaplar bulacağız. Hiç kuşku yok ki mutfak, evinizde en çok kullandığınız dolayısıyla en çok vakit geçirdiğiniz alanlardan biridir. Bu nedenle, mutfaklarınızın hem işlevsel hem de dekoratif aydınlatma tasarımıyla zenginleştirmek oldukça önemlidir.

İlk olarak şunu söylememiz gerekir ki en güzel ışık doğal gün ışığıdır. Pencerelerden gelen gün ışığı mutfağınızı ferah bir ortama dönüştürür. Gün ışığından maksimum seviyede faydalanmak gerekir. Bu amaçla, mutfak dolaplarının, masanın, sandalyelerin, tezgâhın veya kapının açık renkli tercih edilmesi, pencerelerde perde kullanılmaması veya açık renkli perdeler kullanılması çözüm olabilir. Geceleri veya gün ışığının yetersiz olduğunda ise mutfak aydınlatması modelleri ve diğer LED armatürlerden faydalanabilirsiniz.

mutfak led aydinlatma

Mutfak Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Mutfak ışıklandırması konusunda temelde genel aydınlatma ve görev aydınlatması olmak üzere iki çeşit yöntem vardır. Bunlar birbirinin alternatifi değildir. Çünkü genel aydınlatma ortamı aydınlatan gündelik ihtiyaçtır. Görev aydınlatması ise belirli bir iş için gereken ışıktır. Örneğin, tezgâhta yemek hazırlarken, ocakta yemek pişirirken veya lavaboda bulaşıkları yıkarken kullanılır ve o kısma özeldir.

  • Genel Aydınlatma: Mutfak tavanına monte edilen sarkıt LED avize, LED spot, gizli ışık bar LED veya LED panel uygulamaları ile duvara monte edilen LED aplik gibi ürünler bu alana girer. Doğru aydınlatma için ürün seçerken, mutfağın büyüklüğünü, şeklini ve tavan yüksekliğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca genel aydınlatmada gün ışığı LED seçeneklerini kullanabilirsiniz.
  • Görev Aydınlatması: Mutfak dolaplarının altına veya üstüne ya da tezgâh üstüne monte edilen LED bar, çubuk LED, şerit LED, panel LED veya LED spot gibi seçenekleri görev aydınlatmasında kullanabilirsiniz. Bu aydınlatma ürünleri, mutfakta yaptığınız işleri kolaylaştırır ve göz yorgunluğunu engeller. Görev aydınlatması yaparken, mutfakta ihtiyaç duyduğunuz bölgelere uygun olanları seçmelisiniz.

Her iki mutfak aydınlatmaları türünde de dekoratif seçenekler mümkündür. Yani ışık ihtiyacınızı giderirken aynı zamanda mutfağınızın görünüşünü etkileyici bir şekilde değiştirebilirsiniz. Dekoratif aydınlatma yaparken mutfağın tarzına uygun renkleri tercih edebilirsiniz. Aşırı veya çok kısık ışık seviyesinden kaçınmalısınız. Ayrıca armatürlerin şekillerini de seçme özgürlüğüne sahipsiniz.

Mutfağınızı özelleştirmede oldukça esnek seçeneklere sahipsiniz. Örneğin tezgâh ile mutfak dolabı arasına monte ettiğiniz çubuk LED’i bir butonla bağımsız açıp kapatabilirsiniz. Böylece tezgâh üzerinde iş yaparken önünüzdeki araç gereçleri daha rahat görebilirken aynı zamanda hoş bir görüntü elde edebilirsiniz. LED mutfak aydınlatması alanında duvarda asılı bir tablo veya aynanın etrafına bar LED dönebilirsiniz. Alçıpan tavan var ise buralara gizli ışık havuzu uygulaması yapabilirsiniz.

mutfakta led bar

LED mutfak dolap aydınlatması, LED mutfak tezgah aydınlatması, LED tezgah aydınlatması gibi konular hakkında cubukled.com vasıtasıyla bilgi alabilir, fiyat teklifi isteyebilir veya ürün satın alabilirsiniz.

cubukled.com iletisime gec