Menü Kapat

Reflektör Nedir?

İngilizcede “Reflector” olarak geçen ifade Türkçede yansıtıcı anlamına gelmektedir. Armatürlerin içyapısında kullanılan reflektör, ışığın belirli şekilde kontrol edilmesini sağlar. Işığı üzerinde toplayan reflektör, istenilen yöne yansıtma işlemi yapar.

Plastik, cam veya metal gibi malzemelerden üretilen ve parlak yapısıyla dikkat çeken reflektör, düşük maliyetinden dolayı yaygın şekilde kullanılır. Reflektörün şekli ışığın yönünü belirlerken, reflektörün yüzey şekli görünen ışığın dokusunu değiştirir.

Reflektörler, el fenerleri, 60×60 cm floresan lambalar, araç farları, sinyal lambaları, projektörler gibi çoğu aydınlatma aracında tercih edilir. Işık kaynağının hemen arkasında olan reflektörler, lensler kadar etkili olmasa da ihtiyaçları karşılayacak düzeyde işlem yapar.

Varsayılan optik malzemesi üzerinde olan Çubuk LED modelleri 120 derece ışık yayar. Bu açının değiştirilmesi gerektiğinde İkinci materyal olarak reflektör kullanılabilir. Daha hassas uygulamalar için ise reflektör yerine lens tercih edilebilir.