Menü Kapat

Çubuk LED Nasıl Bağlanır?

Bu yazımızda çubuk LED nasıl bağlanır? sorusuna cevaplar arayacağız. Ev ve iş yerlerimizde kullandığımız şebeke prizi AC akımdır. AC, “Alternating Current” yani alternatif akım anlamındadır. Bazı farklı ürünler olsa da standart çubuk LED modelleri DC akım ile çalışır. İngilizcedeki açılımı “Direct Current” olan DC, doğru akım anlamına gelir. Dolayısıyla AC akımı DC akıma çeviren sabit gerilimli bir güç kaynağına ihtiyaç duyulur.

led driver cesitleri
Güç kaynağı piyasa genelinde, Power Supply, LED trafosu, LED driver, LED sürücüsü, adaptör gibi isimlerle de anılır.“

Çubuk LED Nasıl Bağlanır?

AC/DC güç kaynaklarının girişi AC akım çıkışı DC akım olur. Yani şebeke prizine AC kısım bağlanır, DC çıkış çubuk LED’e bağlanır. Bazı güç kaynaklarında kullanım kolaylığı açısından birden fazla DC çıkış bulunabilir.

AC tarafta nötr ve faz girişi olur. Genelde nötr mavi, faz kahver rengi olur. Ek olarak sarı-yeşil renkte toprak kablosu girişi de olur. Bu giriş elektrik kaçaklarına karşın koruma amaçlı kullanılır.

 

led nasil baglanir

Çubuk LED ışığının rengi kırmızı, yeşil, mavi, beyaz ışık, gün ışığı, amber veya daha farklı Kelvin sıcaklıklarında olabilir. Ya da profil içerisinde veya çıplak halde kullanılıuor olabilir. Fakat çalışma mantığı değişmez. Önemli olan ürünün çalışma gerilimi, ürünlerin seri mi paralel mi bağlandığı, toplam kullanılan ürünün metrajı, ürünün 1 metre başına tükettiği elektriksel güç değeri gibi bazı detaylardır.

Güç Kaynağı Hesabı Nasıl Yapılır?

1- İlk olarak satın alınan bar LED modelinin kaç Volt ile çalıştığının bilinmesi gerekir. Örneğin SP70-3000 modeli satın alınmış olsun. Ürün özelliklerine bakıldığında 24 Volt DC ile çalıştığı ve herbirinin yarım metre uzunluğunda olduğu anlaşılmaktadır. Yani güç kaynağı 24 VDC olacak.

cubukled ozellikleri

2- Seçilen modelin 1 metrede tükettiği güç üreticiden öğrenilir.

Örneğin satın alınan SP70-3000 modeli, 1 metrede 16 Watt gücünde üretiliyor olsun. Yani 2 adet SP70-3000, seri şekilde bağlandığında toplam 0,5 metre X 2 = 1 metre uzunluğunda ve 16 W gücündedir.

3- Toplam kaç adet bar LED kullanılacağı ve toplam metraj hesaplanır.

20 adet SP70-3000 ürünü kullanılıyor olsun. Toplam metraj, 20 adet X 0,5 metre = 10 metre’dir.

4- Toplam metraj ile güç çarpılarak maksimum toplam güç tüketimi hesaplanır.

10 metre X 16 Watt = 160 Watt şeklinde hesaplanır.

5- Sonuç: Seri şekilde bağlanmış 20 adet SP70-3000 modelinin çalıştırılabilmesi için minimum 160 Watt güç sağlayabilen, 24 Volt sabit gerilimli ve DC çıkışlı bir güç kaynağı kullanılmalıdır.

led trafosu hesap