Menü Kapat

Duy Nedir?

Duy nedir? Sorusuna cevaplar arayalım. Duy, en kısa yoldan bir lambanın takıldığı yerdir. Lambanın elektrik bağlantısını yapan duy aynı zamanda mekanik olarak sabitleme görevini de üstlenir. Ampul yuvası olan duylar arızalandığında yenisi ile değiştirilebilir. Ayrıca duyun bağlı olduğu kablonun kısaltılıp uzatılmasıyla yükseklik ayarı da yapılabilir.

En Çok Kullanılan Duy Tipleri

Lambaların enerji bağlantısını sağlayan duy, ev, iş yeri, alışveriş merkezi, kamu binası gibi tüm yaşam alanlarında kullanılır. İstenildiğinde kolayca bulunabilmesi veya alternatif üreticiler arasında seçim imkânı olması açısından standart hale getirilen duy tipleri standart lamba veya ampul üretimine de olanak tanır.

Ampulün icadını yapan Edison’un ilk harfi ile gösterilen duy tipi, iki rakamla da çeşitlendirilir. Bu iki rakam temelde duyun milimetre cinsinden çap ölçüsünü verir. Örneğin E27 tipi duy 27 mm çapa sahipken piyasada ince duy olarak satılan E14 tipi duy 14 mm çap ile üretilir. Her iki duy tipi de duy nedir? sorusuna “Edison Vidası” cevabını verir.

duy nedir?

E27 en çok kullanılan duy tipi olarak bilinir. Vidalı tipte tasarlanan duy, ampulün kolayca takılabilmesini sağlar. Daha ince bir yapıyla üretilen E14 tipi duy ise daha çok dekoratif amaçla kullanılan mum ampuller veya tasarruflu küçük ampuller için tercih edilir.

Duy Arıza Yapar mı?

Genelde arıza yapması beklenmeyen duylar mekanik bir bağlantı elemanıdır. Duylar uzun süre yüksek sıcaklık altında kaldığında yapısı bozulabilir ya da ampul takıp çıkarma işlemi esnasında zorlandığında zarar görebilir. Bunların dışında dış ortamda nem alan duyların iletken kısımlarında korozyon olabilir. Bundan dolayı açık mekânlarda kullanılan duyların suya, toza ve neme karşı yalıtılması gerekir.

Piyasada yaygın şekilde satılan duyların çoğu plastik malzemeden imal edilmiştir. Fırın ya da sauna gibi yüksek sıcaklık olan yerler için seramik duylar üretilmiştir.

Duy Özellikleri Nelerdir?

Çeşitli türlerde üretilen duylar, iletken temas alanı, kesiti veya çapına göre farklı elektriksel dayanıma sahiptir. Örneğin;

  • E5 ve E10 tipi duylar 24 Volt
  • E14, E17 ve E27 tipi duylar 220 Volt

Duy Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Öncelikle kullanılacak ampulle uyumlu olması açısından duy tipinin doğru belirlenmesi gerekir. Örneğin normal bir ampul E14 duya takılamaz. Bu ampul için normal duy yani E27 duy satın alınmalıdır. Piyasa E27’yi E14’e dönüştüren adaptörler de mevcuttur.

Bir tasarım için duy seçimi yapılacaksa farklı renk ve görünümlerde üretilen dekoratif duylar tercih edilmelidir. Yüksek güce sahip üst düzey bir ampul kullanılacaksa duyun maksimum kaç Watt güce dayanabileceği öğrenilmelidir.

Bar LED Ürünler için:

Çubuk LED satın al

cubukled.com fiyat almak icin