Menü Kapat

LED’ler Yüksek Sıcaklığa Karşı Dayanıklı Mı?

Piyasa genelinde satılan LED’ler -10 °C ila +50 °C arasında çalışma sıcaklığına sahiptir. Elektronik bileşenler ise +50 °C ila +120 °C aralığına karşı dayanıklıdır. Aydınlatma amacıyla ışık üreten LED’ler çalıştıkça ısınır. +120 °C üzerinde ortaya çıkan sıcaklıklarda LED’leri kontrol eden komponentler tutarsız davranmaya başlar. Daha da ötesi sıcaklık yaklaşık +105 °C üzerine çıktığında LED bünyesindeki plastik malzemeler bozulmaya başalar.

Sonuç olarak bir sınır değer aranmasa bile yüksek sıcaklık değerleri altında uzun süre çalışan LED armatürlerin ömrü direkt olarak etkilenir. Bu süre arttıkça armatürün verebildiği ışık akısı (lümen) değeri de düşer. İşlevini yitiren LED’ler yetersiz kaldığından dolayı ortamın aydınlık düzeyi de azalır. Zamanla LED armatür söner ve ömrü tükenir.

Çubuk LED modelleri -30 °C ila +50 °C arasında çalışabilir. Çubuk LED modellerinde taban olarak alüminyum malzemeden imal edilen PCB (Baskı Devre Kartı) kullanılır. İletken özelliği olan alüminyum taban PCB özelliği görürken aynı zamanda ısınan LED’lerin tüm sıcaklığını üzerine çeker. Yani PCB kart soğutma elemanı olarak da kullanılır. Böylece çubuk LED’in kullanım ömrü uzar. Farklı taban PCB ölçüleri ile birlikte üretilen Çubuk LED modelleri kullanıcılara uzun soluklu bir kullanım vadeder.