Menü Kapat

LED’ler Yüksek Sıcaklığa Karşı Dayanıklı Mı?

Bu yazımızda LED’ler yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı mı? sorusuna cevaplar arayacağız. Çünkü piyasa genelinde satılan LED’ler -10 °C ila +50 °C arasında çalışma sıcaklığına sahiptir. Elektronik bileşenler ise +50 °C ila +120 °C aralığına karşı dayanıklıdır. LED’ler aydınlatma amacıyla ışık üretir. Çalıştıkça da ısınır. Değeri +120 °C üzerinde ortaya çıkan sıcaklıklarda LED’leri kontrol eden komponentler tutarsız davranmaya başlar. Daha da ötesi sıcaklık yaklaşık +105 °C üzerine çıktığında LED bünyesindeki plastik malzemeler bozulmaya başalar.

LEDler yuksek isiya karsi dayanikli mi

Sonuç olarak bir sınır değer aranmasa bile yüksek sıcaklık değerleri altında uzun süre çalışan LED armatürlerin ömrü direkt olarak etkilenir. Bu süre arttıkça armatürün verebildiği ışık akısı (lümen) değeri de düşer. İşlevini yitiren LED’ler yetersiz kaldığından dolayı ortamın aydınlık düzeyi de azalır. Zamanla LED armatür söner. Böylece ömrü tükenir.

Çubuk LED modelleri yaklaşık olarak -30 °C ila +50 °C arasında çalışır. Çubuk LED modellerinde taban olarak alüminyum malzemeden imal ettiğimiz PCB (Baskı Devre Kartı) kullanıyoruz. İletken özelliği olan alüminyum taban PCB özelliği görürken aynı zamanda ısınan LED’lerin tüm sıcaklığını üzerine çeker. Yani PCB kart aynı zamanda soğutma elemanıdır. Böylece çubuk LED’in kullanım ömrü uzar. Farklı taban PCB ölçüleri ile birlikte üretilen Çubuk LED modelleri kullanıcılara uzun soluklu bir kullanım vadeder.

Ayrıca çubuk LED ürünleri alüminyum LED kasa içerisine de koyabilirsiniz. Bu durumda alüminyum PCB ile kasa arasında ısı transferi gerçekleşir. Bu da çok etkili bir soğutma yöntemidir. Özetle LED’ler yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı mı? sorusu açıklığa kavuştu. LED armatür çeşitleri için bize ulaşabilirsiniz.

cubukled.com iletisime gec