Menü Kapat

Lehim Nedir?

Lehim, belirli bir seviyeye kadar ısıtıldığında eriyen ve elektronik elemanlar ile baskı devre kartı (PCB) üzerindeki iletken yollar arasında elektriksel bağlantı oluşturan basit kaynak malzemesidir. Elektronik endüstrisinde sıklıkla yapılan lehim işlemi, soğuduğunda sertleştiğinden mekanik olarak parçaların konumunu sağlamlaştırır.

Piyasada en çok kullanılan lehim telleri, genelde %60 kalay ve %40 kurşun karışımından elde edilir. Bu karışım olası korozyonlara karşı dayanıklıdır. Kalay oranı arttıkça erime noktası daha yüksek noktalara erişir. Bu da uygulamada zorluk meydana getirir.

Genelde tel şeklinde üretilen ve bir makara etrafına sarılarak satılan lehim, ısıtma görevini üstlenen bir havya sayesinde eritilerek kullanılır. Havya ucu ortalama 300 °C ısıya eriştiğinde lehim teline değdirilir. 180°C ila 200 °C seviyelerine kadar ısınan lehim teli kolayca erir. Eriyen lehim irtibatlandırılmak istenen iki iletken arasına uygulanır. İyi bir lehim için her iki noktanın da temiz olması ve ısıtılması gerekir.