Menü Kapat

Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Ofis aydınlatması, çalışma ortamının konforunu, çalışanlar verimliliğini ve sağlığını etkilediği için çok önemlidir. Bu yazımızdan ofis aydınlatması nasıl yapılır? Konusuna ve ofislerde kullanılan LED ürünlerin avantajlarına değineceğiz.

Her ne kadar gelişmiş aydınlatma teknolojileri olsa da ilk önceliğiniz her zaman gün ışığı olmalıdır. Çünkü doğal gün ışığı insan gözü için en uygun ışık kaynağıdır. Bundan dolayı ofislerinizde ve iş yerlerinizde mümkün olduğunca pencereler aracılığıyla doğal ışıktan yararlanmalısınız. Peki, akşamları veya gün ışığının yetersiz olduğu durumlarda ne yapacağız? İşte burada devreye ışık renklerini seçebileceğimiz LED armatürler giriyor.

Ofis Aydınlatması Nasıl Yapılır?

Renk sıcaklığı olarak da anılan ışık rengi Kelvin ile ifade ediliyor. Ofisleriniz için 4000, 4500 ila 6500 Kelvin aralığında bir ışık seçerseniz gün ışığına benzer bir ortam elde edersiniz. Ruh halini ve enerji seviyesini olumlu şekilde etkileyen gün ışığı ofis LED armatürler çalışma performansınızı daha yüksek bir noktaya taşır.

İş yerlerinde ışık şiddeti de çok önemlidir. Çünkü aşırı aydınlatma gözlerde kamaşmasına ve yorgunluğa, gereksiz gölgelenmelere ve buna bağlı baş ağrılarına neden olabilir. Kısık ışık ise dikkat eksikliği ve konsantrasyon kaybına neden olabilir. Ortamdaki ışık seviyesi lux birimi ile ifade edilir. Genelde ofisler için 500 lüks aydınlatma seviyesi önerilse de bu değer yapılan işin türüne ve sektöre göre özelleştirilebilir.

ofis led aydinlatma

Işığın eşit bir şekilde yayılması konforunuzu artıran bir diğer faktördür. Dengesiz ışıklandırma gölgelere, aşırı ışığa veya loş ışığa neden olabilir. Bu da insan gözünü ziyadesiyle yorar. Ayrıca ışığın yönüne de çalışma ortamına göre ayarlamanız gerekir. Direkt göze gelen veya bilgisayar ekranlarına vuran ışık parlamalar nedeni ile çalışmanızı güçleştirebilir. Bundan dolayı, ışığı yumuşak bir şekilde dağıtan difüzörlü LED aydınlatma armatürlerini tercih etmelisiniz.

Çalışanlarınızın ihtiyaçlarına, tercihlerine ve beklentilerine özel farklı aydınlatma araçları ile daha esnek bir ışıklandırma da sağlayabilirsiniz. Örneğin, 30×30 LED veya 60×60 LED armatür ile dizayn edilen genel aydınlatmaya ek olarak, LED abajur, LED masa lambası veya LED lambader gibi kişisel ürünler kullanabilirsiniz. Böylece çalışanlar kendi ışık seviyelerini hatta renklerini ayarlayabilir.

İş yerlerinizde kullanacağınız aydınlatma armatürlerinin teknolojisi işletme giderlerinizi direkt olarak etkiler. LED elemanlardan oluşan aydınlatma armatürleri daha düşük enerji sarfiyatı ile yüksek verimlilikte aydınlatma sağlar. Ayrıca, ofis aydınlatması için kullanacağınız akıllı kontrol sistemi, aydınlatma otomasyonu, dimmer, varlık sensörü, hareket sensörü, zamanlayıcı gibi çeşitli çözümler de enerji maliyetinizi düşürür.

Ofis aydınlatma firmaları arasında ön planda olan cubukled.com ile lineer ofis aydınlatma, sarkıt LED aydınlatma, ofis LED spot gibi çok çeşitli ofis aydınlatma armatürü modelleri için bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

cubukled.com fiyat almak icin