Menü Kapat

Çubuk LED Modeli Nasıl Belirlenir?

Piyasada çubuk LED çeşitleri, bar LED çeşitleri veya şerit LED çeşitleri gibi ifadeler vardır. Daha önce çubuk LED nedir? isimli makalemizde çubuk LED ile şerit LED arasındaki farkı anlatmıştık. Bar LED ise çubuk LED ile aynı şeyi ifade eder. Bu yazımızda kavram karmaşasını ortadan kaldırmak adına Çubuk LED Modeli Nasıl Belirlenir? sorusuna cevaplar sunacağız.

cubuk led özellikleri

Satın Alırken Çubuk LED Modeli Nasıl Belirlenir?

Çok sayıda farklılıkları olan çubuk LED armatür modelleri temelde; çalışma gerilimi, ışık rengi, kesilme aralığı, LED sayısı, LED markası, gücü, ışık akısı, taban ölçüleri gibi özelliklere göre seçilir. Ayrıca müşteriler model seçerken akım koruma fonksiyonu olup olmaması, ekonomik durumu yani fiyat performans oranı veya enerji verimliliği gibi öne çıkan özellikleri de hesaba katmalıdır.

Çalışma Gerilimi Seçenekleri

Bir bar LED modeline ihtiyaç duyduğunuzda ilk önce tasarladığınız aydınlatma sisteminde kullanacağınız güç kaynağı türünü belirlemelisiniz. Bu anlamda piyasada en çok 24V DC ve 12V DC sabit gerilimli güç kaynakları bulunmaktadır. Ayrıca bazı durumlarda müşteriler sabit akım güç kaynakları da kullanmaktadır. Çubuk LED modelinin belirlenecek olan güç kaynağıyla uyumlu olması gerekir.

Işık Rengi Alternatifleri

Çalışma geriliminden sonra tercih ettiğiniz LED çubuk ışık rengini seçmeniz gerekir. Bu renkler; 2200K, 2700K, 3000K, 4000K, 5000K veya 6500K gibi sayısal değerlerle ifade ediliyor olabilir. Ayrıca kırmızı, yeşil, amber, mavi, sarı, soğuk beyaz, sıcak beyaz ya da gün ışığı gibi özel isimlerde de ışık renkleri vardır.

Kısaltma İşlemi için Kesilme Aralıkları

Genelde 50cm veya 49,5cm şeklinde üretilen ürünler, 10cm, 5cm veya 9,9cm gibi belirli aralıklardan kesilerek kısaltılabilir. Bazen uç uca eklenerek birleştirilen ürünlerin en son parçasında ya da yarım metreden daha kısa kullanımlarda keserek kısaltma işlemi gerekir. Dolayısıyla çubuk LED modeli belirlenirken, montaj yapılacak yerin toplam uzunluğu doğru hesaplanmalıdır.

Birleştirme Yöntemi

Farklı çubuk LED birleştirme yöntemleri vardır. Geleneksel olan lehim ve kablo yöntemi doğru uygulandığında en sağlamıdır. Fakat işçiliği fazladır. İkinci seçenek ise işçiliği azaltan klemens (soket) ve kablo kombinasyonudur. Daha hızlı montaj isteyen müşteriler için ise klemens (soket) ve konnektör sunulur. Müşteriler fiyat alırken özel isteklerini bildirmesi gerekir.

LED Miktarı ve Markası

Çubuk LED ürünlerinin 1 metrede bünyesinde barındırdığı LED sayısı modeline göre değişiklik gösterir. Modellerde 60 ad/mt, 70 ad/mt veya 120 ad/mt gibi seçenekler vardır. Ayrıca müşteriler OSRAM, SAMSUNG, PHILIPS, CREE, NICHIA, SEOUL, LUMILEDS gibi LED markalarından istediğini seçebilir. LED miktarı ve LED markası toplam tüketilen gücü ve üretilen ışık akısını doğrudan etkiler.

Güç ve Işık Akısı

Elektriksel gücün birimi Watt’tır. Çubuk bar LED özellikleri arasında bulunan metre/watt ise 1 metrede tüketilen güçtür. LED miktarı elektriksel gücü doğru orantılı olarak değiştirir. Değişen güç ise ışık akısını artırır veya azaltır. Lümen birimiyle ifade edilen ışık akısı, armatürün toplam ışık gücüdür. Müşteriler, güç tüketim oranlarını veya ışık akısı değerleri için özel istekte bulunabilir.

Alüminyum Taban PCB Ölçüleri

Çubuk LED modelleri, 1,6x12x500mm, 1,6x16x495mm ve 1,6x16x500mm gibi alüminyum PCB taban ölçülerine sahiptir. Bu ölçülerin montaj yapılacak yere uyumluluğu önemlidir. Ayrıca alüminyumdan imal edilen baskı devre kartının ısıyı hızlıca üzerine almasıyla armatür ömrünü uzattığı da bilinen bir gerçektir. Şerit LED gibi esnek olmayan çubuk LED modelleri, uzun yıllar problemsiz çalışır.

Öne Çıkan Özellikler

Akım koruma özelliği, ekonomik olma veya enerji verimliliğine sahip olma gibi öne çıkan özellikler bulunur. Akım koruma ani elektriksel dalgalanmalara karşı ürünü korur. Ekonomik seri ise ideal ışık seviyesini daha düşük maliyetle elde etmek isteyenlere alternatifler sunar. Enerji verimliliği sağlayan grup ise LED haricinde elektronik eleman kullanmayarak ısıya dönüşen enerjiyi en az seviyeye düşürür.

Çubuk LED modeli belirlerken bizden yardım alabilirsiniz.

Çubuk LED satın al