Menü Kapat

Amber Rengi Nedir?

Işığın renk sıcaklıkları Kelvin değeriyle gösterilse de bazı kelvin aralıkları özel isimler alır. Amber rengi de ışık rengi olarak kullanılan özel bir terimdir. Peki amber hangi renk? Çok genel tabirle evlerde kullanılan ampüllerde beyaz ışık ve sarı ışık diye 2 tip anılıyor. Amber, sadece bu ayrıma göre sarı ışığa yakın bir renktir. Detaylar aşağıdadır.

Amber Rengi Özellikleri Nelerdir?

Halk, gündelik hayatta kehribar rengi olarak da adlandırmaktadır. Çünkü kehribar taşı, sarı, turuncu, kahverengi ve kırmızı renk tonlarından oluşmaktadır. Bu rengi, otomobil gibi kara taşıtlarının turuncuya yakın sinyal lambalarında sıklıkla görürsünüz. LED aydınlatma alanında da tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran amber rengi, iç mekan ve dış mekan uygulamalarında yer edinmiştir.

Bu renk, İngilizce’de Amber Color adıyla anılıyor. Işığa bakıldığında turuncu-sarı karışımı sıcak bir ışık gibi görünür. Oldukça dinlendirici olan amber LED ışık, doğal mum ışığına benzer. Gözü yormayan sıcak renkli bu ışık türü, 1500 ila 1700 Kelvin renk sıcaklığı aralığında kabul edilir.

amber rengi nedir

Bazı uygulamalarda örneğin bilgisayar üzerinde yapılan bir çalışmada bu rengi bulmak gerekebilir. Burada yardımınıza HEX kodları koşar. Her rengin bir HEX kodu vardır. Amber renk kodu #FFBF00 olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde bir photoshop uygulamasında kolayca uygulama yapılır.

Çeşitli Kelvin aralıklarında renk sıcaklığı sağlayan çubuk LED modelleri arasında amber rengi tüm dikkatleri üzerinde toplar. Özellikle dinlendirici özelliği ön plana çıkan renk, otantik ortamlar, dinlenme odaları, saunalar, otel lobileri veya bekleme salonları gibi iç ortamlarda tercih edilir.

amber rengi dış cephe

Ayrıca amber renk çubuk LED ürünleri, dekoratif dış cephe uygulamalarında da çokça kullanılır. Örneğin geceleri amber wallwasher ile bir Cami, türbe veya kale gibi tarihi yapılarda oldukça başarılır bir görüntü elde edilir. Örneğin eski Mardin sit alanı, gece karanlığında bu ışıkla oluşturulmuş mükemmel bir gerdanlığa benzer.

amber led mardin

 

Çubuk LED satın al